Çorba Tarifi

Bezelye Çorbası

30.07.2016
2.401
Bezelye Çorbası

Bezelye, yemeği kadar çorbası da oldukça lezzetli olan sebzeler arasındadır. Tarifi denediğinizde göreceğiniz üzere oldukça farklı ve lezzetli olan bezelye çorbası, aynı zamanda kısa zamanda ortaya çıkarabileceğiniz çorba tarifleri arasındadır. Çorba içerisinde bezelye tanelerinin ideal yumuşaklıkta ağıza gelmesi için konserve bezelye kullanılması bu tarife lezzet katan en önemli püf noktalarından biridir. Diğer yandan salça ve kremayı aynı çorba içinde daha önce denememiş olanlar için farklı ve sıra dışı bir çorba deneyimi yaşatacaktır. Geleneksel çorbalardan sıkılanlar için farklı ve şık bir tarif olan bezelye çorbası, az malzemesi ve kolay yapımı ile isteyen herkesin yapma imkânı bulabileceği bir tarif niteliğindedir.

Bezelye Çorbası Nasıl Yapılır

Kaç Kişilik: 8-10 | Hazırlama Süresi: 10 Dakika | Pişirme Süresi: 30 Dakika

Bezelye Çorbası Malzemeleri

[ads]

  • Un 3 yemek kaşığı
  • Yağ
  • 1 paket krema
  • Soğan 1 adet
  • 1 adet konserve bezelye
  • Salça
  • Tuz ve diğer baharatlar (Damak tadınıza göre)

Bezelye Çorbası Tarifi


Öncelikle tenceremizde rendelenen soğanımız kızdırılan yağ içerisinde kavrulur, soğanımızın suyunu el ile sıkarak atalım ki çok sulanmasın. Daha sonra da unumuz eklenir ve unumuz kavrulurken de, topaklanma olmasın diye ılık su ile açılan salça eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Bu aşamada kavurma önemlidir yemeğe çiğ kokusu vermemek için ve eğer domates kullanacaksak yine aynı işlemleri uygulamalıyız aynen salça kullanıyor gibi.
Daha sonra da konserve bezelyelerimiz eklenir ve kısa süre kavrulma işleminden sonra soğuktan suyumuz eklenir. Suyumuz soğuktan ve sürekli karıştırılarak eklenir ki çorba içerisindeki unun topaklanma yapması engellenir bu şekilde. Daha sonra da kaynama başladığında ise kremamız ilave edilir. Kremamızın kaynaması sonrasında tuz ve diğer baharatlarımızın da eklenmesinden sonra çorbamız servis için hazırdır demektir. Diğer kremalı yemeklerde olduğu gibi bu çorbaya tereyağında toz biber kavurmak şart değildir ama çorbanızın yapımında eğer tereyağı kullanmadıysanız sizler için az lezzet vermesi açısından tavsiye de ederim.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.