Kimyonlu Mercimek Çorbası

Kimyonlu Mercimek Çorbası
30 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.455 kez okundu.

Mercimek çorbası pek çok kişinin kolayca yapabildiği ve lezzetine kimsenin hayır diyemediği nadir geleneksel lezzetlerimiz arasındadır. Mercimek çorbasına ilave edeceğimiz pek çok malzeme çorbanın lezzetine artı değer kazandırsa da, bu tarifte sadece bir baharat ile mercimek çorbasının da nasıl da oldukça lezzetli hale geldiğini görebilirsiniz. Kimyonlu mercimek çorbası yapımı son derece basit olan ancak kimyonun eşsiz kokusu ve mercimeğin uyumunu bizzat hissedebileceğiniz bir çorba tarifidir. Yaklaşık 15 dakika içinde hazırlayıp servis edebileceğiniz kimyonlu çorba tarifini özellikle çalışan bayanlar mutlaka bir köşeye not almalıdırlar. Bu tarifi uygularken yağ tercihini tere yağdan yana kullanarak çorbanın lezzetini katlayabilirsiniz. Bu şekilde hem lezzetli hem de kolay bir tarif arayanlar için damak tadınıza dokunacak niteliktedir.

Kimyonlu Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır

Kaç Kişilik: 8-10 | Hazırlama Süresi: 15 Dakika | Pişirme Süresi: 30 Dakika
[recipe type=”prepTime” display=”none”]15 Min[/recipe] [recipe type=”cookTime” display=”none”]30 min[/recipe] [recipe type=”totalTime” display=”none”]45 min[/recipe]

Kimyonlu Mercimek Çorbası Malzemeleri

  • [recipe type=”ingredient”]Mercimek 1,5 su bardağı[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]6 su bardağı kaynar su[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Yağ[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Tuz [/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Baharatlar (kimyon şart)[/recipe]

Kimyonlu Mercimek Çorbası Tarifi

[recipe type=”instructions”]Merhaba hanımlar, bugün sizler ile kimyonlu mercimek çorbası tarifini paylaşacağım. Çok lezzetli bir çorbadır, özellikle mercimeğin tadını sevenler için kimyon baharatı ile birleştiğinde verdiği enfes aroma karşı koyulamaz gibi gelecek.
Öncelikle bol su içerisinde mercimeklerimizi güzelce yıkayalım, tüm o üzerindeki nişasta ve toz gidip, süzme suyunun duru akar haline gelene kadar. Daha sonra düdüklü içerine alınan mercimekler kaynar su eklenir ve kaynayana kadar karıştırılır ve daha sonra düdüklünün kapağı kapatılır ve 15 dakika pişirilir.
Pişirme işleminin sonrasında karıştırıcı ile mercimek inceltilir ve daha sonra tereyağımız ocakta kimyon ve toz biber ile kavrularak mercimek çorbasının üzerine eklenir ve bu işlem sonrasında tuzumuzu da ekler kimyonlu mercimek çorbasını servis edebiliriz, enfes bir lezzet. Afiyet olsun.[/recipe]

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git