Çorba Tarifi

Arpa Çorbası

Arpa Çorbası

Şehriye çorbası olarak da pek çok kişinin sıkça mutfaklarında yer verdiği tariflerden biri olan arpa çorbası, pratik ve lezzetli bir çorba arayışı olanların hemen denemeleri gereken çorbalar arasında yer almaktadır. Lezzetli olmasının yanı sıra, çorba içinde pişerken iyice şişen arpa şehriyeler, bu çorbanın aynı zamanda doyurucu olmasını da sağlamaktadır. Özellikle çalışan hanımlar için ideal bir çorba tarifi olarak, sıcak ve taze bir çorbayı işten geldiğinizde ailenize keyifle sunabilirsiniz. Arpa çorbasında birçok bayan soğan kullanmayı tercih etmese de, soğanın çorbalara kattığı lezzetten vazgeçmeyenler, bu tarifte olduğu gibi arpa çorbasını soğanlı olarak pişirebilirler. Diğer yandan baharat olarak ilk olarak akla gelen nanenin yanı sıra karabiber ve kimyon gibi baharatlarda bu tarife fazlasıyla yakışan baharatlar arasındadır.

Arpa Çorbası Nasıl Yapılır

Kaç Kişilik: 8 – 10 | Hazırlama Süresi: 15 Dakika | Pişirme Süresi: 35-40 Dakika

[ads]

Arpa Çorbası Malzemeleri

  • 1 su bardağı arpa şehriye
  • 5 su bardağı su
  • 1 adet orta boy soğan
  • Yağ
  • Tuz ve diğer baharatlar
  • 1 yemek kaşığı salça

Arpa Çorbası Tarifi

Kolay çorba tarifleri denildiğinde akla gelen özel tarifler vardır bunlardan birisi benim için kesinlikle arpa çorbası olsa gerek. Hem çok lezzetli hem de çok kolay. Özellikle çocuklarım için işten geldiğimde kısa süre içinde yapıp, servis ettiğim ve her seferinde de beğeniler aldığım bir çorba tarifi.
Öncelikle kızgın yağda soğanımız yemeklik doğrandıktan sonra kavrulur. Kavrulan soğandan sonra içerisine un eklenmez bu çorbamızda direkt olarak arpa şehriyelerimiz eklenir. Arpa şehriyeler kavrulunca güzelce sulandırılan salçamız eklenir. Sulandırma sadece yarım çay bardağı su yeterlidir. Sadece salça yağ içerisinde topaklanmasın diyedir. Salça güzelce kavrulduktan sonra suyumuz eklenebilir. Suyumuzun kaynaması ve zamanla kıvam alması ile tuzumuz ve diğer baharatlarımız da eklenir ve artık çorbamız servise hazır hale gelmiş demektir. Eğer yağda arpa şehriyelerimizi güzelce kavurursak zaman geçtikçe şişme olmaz, afiyet olsun.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.