Çorba Tarifi

Ayran Aşı Çorbası

Ayran Aşı Çorbası

Yoğurtlu yapılan pek çok çorba tarifi büyük küçük herkesin vazgeçilmez çorbaları arasındadır. Birçok yörede ismi değişse de ayran aşı dendiğinde akıllarda canlanacak olan bu tarif, pirincin ve yoğurdun besleyiciliği ile son derece sağlıklı ve lezzetli olan çorba tarifleri arasındadır. Tarif açıklaması herkesin yapabileceği kolaylıkta bir tarif gibi görünmesine neden olsa da, hazırlanma aşamasında yoğurdun kesilmemesine dikkat etmek büyük ustalık gerektirmektedir. Diğer yandan tüm malzemeler tencerede bir araya getirildikten sonra kaynayana kadar çorbanın devamlı karıştırılması ise sabır gerektirmektedir. Yaklaşık olarak 20 dakikada hazır kıvama getireceğiniz ayran aşı çorbası, oldukça şık görünüme sahip bir o kadar da yapımı kolay olan bir çorba tarifidir. Bu nedenle çorba alternatifleriniz arasında şık bir çorba seçeneğiniz olsun istiyorsanız bu tarifi mutlaka tarif defterinize not etmelisiniz.

Ayran Aşı Çorbası Nasıl Yapılır

Kaç Kişilik: 8-10 | Hazırlama Süresi: 15 Dakika | Pişirme Süresi: 35-40 Dakika

Ayran Aşı Çorbası Malzemeleri

[ads]

  • Bir su bardağı baldo pirinç
  • 2 yumurta
  • Un 3 yemek kaşığı
  • Yoğurt (Göz kararı)
  • Tuz
  • Baharatlar (nane şart)
  • Yağ

Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Öncelikle pirinçler ile alakalı kısa bir bilgi verelim, evlerimizde yaptığımız sade pilavlarımızı da kullanabilirsiniz eğer fazladan varsa ki yoksa zaten bol su içerisinde pirinçlerimizi güzelce yıkadıktan sonra hafif yumuşayana kadar kaynatın. Daha sonra da yumurtamızı güzelce karıştıralım ve daha sonra da un ve yoğurdumuzu ekleyelim ve güzelce karıştıralım.
Karıştırma işlemi bu aşamada çok önemlidir, önce yumurtanın karıştırılması çorbanın içerisinde yumurtanın topaklanmadan kalmasını önler ki bu çorba içerisinde sadece yumurta akı veya sarısı kullananları gördüm o andan sonra ben de yumurtayı tam kullanmaya başladım. Eğer yumurtanın beyazını eklemezseniz siz bilirsiniz ama iyi karıştırılmadığında yumurtanın beyazı ipliksi kalıntılara neden olabilir çorba içerisinde piştiğinde.
Eklenen terbiyemizin de pişmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu sebeple pirinçlerimizin tam olarak yumuşamaması gerekmektedir. Eğer terbiyemiz tam pişmezse un ve yumurta kokabilir çorbamız. Bu aşamadan sonra da zaten çorbamızın sos kısmını hazırlaması kalıyor geriye. Tereyağında toz biberi yapıyoruz bol nane ile ve çorbamıza boca ediyoruz, tüm işlem bu kadardır afiyet olsun.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.