Enginar Çorbası

Enginar Çorbası
19 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.373 kez okundu.

Enginar ülkemizin birçok yöresinde çok sık kullanılan bir sebze olmasa da, bu tariften sonra pek çok kişi enginarı tariflerinde kullanmadığı için pişman olacağını söylemek mümkündür. Özellikle Ege Bölgesi halkı tarafından bilinen ve sıkça tüketilen enginar, yemeği kadar çorbası ile de popüler olmayı hak eden bir sebzedir. Enginar çorbası isteğe göre pütürlü ya da pütürsüz olarak hazırlanabilir. Bunun için servisten önce enginar çorbasının blenderden geçirilmesi pütürsüz bir çorba için yeterli gelecektir. Enginar lezzetini bizzat yemeği tercih etmeyenler çorbalarında kullanarak sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli olan bu sebzeden mahrum kalmayabilirler. Bilindik çorbalardan farklı bir lezzette olan enginar çorbası ile çocuklarınız içinde sağlıklı bir çorba hazırladığınızdan emin olabilirsiniz.

Enginar Çorbası Nasıl Yapılır

Kaç Kişilik: 8-10 | Hazırlama Süresi: 15 Dakika | Pişirme Süresi: 35-40 Dakika

Enginar Çorbası Malzemeleri

  • 3 yemek kaşığı
  • Yağ
  • Enginar 4 adet
  • 1 paket krema
  • Tereyağı
  • Toz biber
  • Tuz ve diğer baharatlar (Damak tadınıza göre)

Enginar Çorbası Tarifi

Öncelikle enginarlarımızı doğrayalım, eğer temizlenmiş almamış isek de temizleyelim ama enginar temizlemek zor değildir de sebzeyi bilmeyenler için kullanılabilecek olan kısımlarının tanınmamasından dolayı atılmasına, kullanılmayacak kısımlarının da tüketilmeye çalışılmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle az araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
Eğer çorbanızı blender ile incelteceksek 1 – 2 parçaya ayırmanız yeterlidir ama hayır taneli olsun diyorsanız incelemesine doğramanız gereklidir, enginarlarımız doğrandıktan sonra kararmaması için tuzlu sirkeli suda bekletilirken çorbamızın diğer aşamalarına geçilebilir.
Çorbamız için öncelikle kızdırılan yağda önce enginarlarımızı sonra unumuzu kavuralım ve daha sonra topaklanmama olmaması için soğuk su kullanarak ve karıştırarak sulandıralım. Kaynama başladığında krema ekleyelim ve tuz ve diğer baharatlarımızı ekleyelim.
Blender kullanacaksak bu aşamada kullanabiliriz, daha sonra da kısık ateşte sebzelerimiz yumuşarken biz de tereyağında toz biber kavurur ve servis edebiliriz artık, afiyet olsun.<

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Etiketler:

Sayfa başına git
Translate »