Çorba Tarifi

Cinsiyet ve Yaşa Göre Corona Virüs Ölüm Oranları

23.03.2020
359
Cinsiyet ve Yaşa Göre Corona Virüs Ölüm Oranları

2019 Aralık ayında Wuhan’da ortaya çıkan ve ardından dünyanın korkulu rüyası haline gelen Corona virüs ile ilgili yapılan çalışmalarda bugüne kadar 100 binden fazla kişinin enfekte olduğu açıklandı. Üstelik 118 ülkeye hızlıca yayılan bu virüs ülkemizde de görüldü. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere pek çok yetkili virüsle ilgili alınması gereken önlemleri paylaşırken corona virüs ölüm oranları da yüzde 3 ile 3.5 arasında değişiyor.

Corona Virüsten Dolayı Kaç Kişi Hayatını Kaybetti?

Son yapılan açıklamalara göre virüs sebebiyle 4 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Ölümlerin bir çoğu ise Çin, İran ve İtalya’da yaşanıyor. Seyahat uyarısı yapılmasına rağmen bunu dikkate almayan vatandaşlar virüsü seyahat ettikleri ülkeye taşıdığı için ölüm oranları da artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de de bir vakanın olduğunu paylaşmış ve birkaç gün sonra vakanın 5 kişi olduğunu belirtmişti (13 Mart 2020 tarihine kadar). Ancak virüsün ilk safhalarda olduğu da vurgulanmıştı.

İlginizi Çekebilir ➔  Kulak Çubuğundaki Kirler Sağlığınız Hakkında İpuçları Veriyor

Corona Virüsten En Çok Hangi Yaş Grubu Etkileniyor?

Yeni tip Corona virüs olan Covid-19 üzerinde yapılan araştırmalara göre ölüm oranı yüzde 3.5 olarak belirtildi. Söz konusu oranın hastalardaki sağlık geçmişi, cinsiyet ve yaşa göre değişebileceği de unutulmamalıdır. Ancak genel anlamda kronik enfeksiyonu ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda ölüm oranının arttığı biliniyor. Yaşa göre ölüm oranları ise şu şekilde;

[ads]

  • 80 yaş ve üzerinde %14.8
  • 70 ile 79 yaş aralığında %8
  • 60 ile 69 yaş aralığında %3.6
  • 50 ile 59 yaş aralığında %1.3
  • 20 ile 39 yaş aralığında %0.4
  • 10 ile 19 yaş aralığında %0.2

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Çin’e gönderilen uzmanların kapsamlı raporlarına göre ölüm oranları bu şekilde. Yine rapora göre Corona virüs gen ayrımı gözetmeden her insana bulaşabiliyor. Fakat erkeklerin Corona virüsü nedeniyle kadınlardan çok daha fazla ölüm oranına sahip olduğu biliniyor. Kadınlarda virüs sonucu ölüm oranı yüzde 2.8 olarak açıklanırken, erkeklerde bu oran yüzde 4.7.

İlginizi Çekebilir ➔  Haşlanmış Yumurta Diyeti İle 2 Haftada 12 Kilo

Corona Virüsün Yaygın Belirtileri

Corona virüsün en yaygın belirtisi kuru öksürük ve ateş olarak bilinmektedir. Vakaların yüzde 88’inde karşılaşılan bu semptomlar ayrıca nefes darlığı, yorgunluk, kas ağrıları, titreme ve boğaz ağrısı olarak da sıralanıyor. Virüsü gripten ayıran en önemli belirti farkı ise burun akıntısı. Yani gripte burun akıntısı yaşanırken corona virüste henüz böyle bir belirtinin olmadığı biliniyor.

[ads]

Corona Virüs Ölüm Oranları Artıran Hastalıklar

Kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere kanser, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve kronik solunum rahatsızlıkları, Corona virüsten ölüm oranını artıran hastalıklar arasında sıralanıyor.

İlgili Kaynaklar

• COVID-19 Virus Outbreak – Worldometer

• Novel coronavirus (COVID-19) cases by country worldwide 2020 | Statista

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.