Gün İçinde Sıkça Yaptığımız 9 Hijyen Hatası

Gün İçinde Sıkça Yaptığımız 9 Hijyen Hatası
23 Mart 2020 tarihinde eklendi, 340 kez okundu.

Yaşam alanlarının yanı sıra kalabalık mekanlarda aslında hijyen kurallarına uyulmadığı biliniyor. Bu yüzden gün içinde sık sık yapılan bazı hijyen hatalarının hızlı bir şekilde bırakılması gerekir. Şimdi bu konuda mutlaka bilmeniz gerekenleri sıralamaya başlıyoruz.

Sifona Elle Basmak

Çıplak Elle Sifona Basmak

Klozet kullanımının yaygın olduğu ülkemizde sifona çıplak elle basmanın yanlış olduğu bilinmeli. Özellikle de parmak uçlarınızla sifona bastığınız zaman çok sayıda mikrobun bulaşması mümkündür. Sonuç olarak sifona basarken bir peçeteden faydalanabilir ya da parmak ekleminizi kullanabilirsiniz.

Yastık Yatak Kılıfı

Sürekli Aynı Yastık Kılıfını Kullanmak

Yastık kılıfları da mikropların yuvası haline gelebilir. Yüzünüzle temas ettiğiniz kirli yastık kılıflarının cilt hastalıklarına da davetiye çıkardığı bilinmelidir. Üst solunum yollarında tahrişi de beraberinde getiren yastık kılıflarının sık sık değiştirilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir ➔  Muz Maskesi Varken Botoksu Kim Yaptırır ki ? Kırışıklıklara 1 Gecede Son

El Yıkamak

Tuvaletten Önce ve Sonra Elleri Yıkamamak

Pek çok kişi genelde tuvalete girdikten sonra ellerini yıkamaktadır. Ancak virüs ve mikropların yayılma ortamı olarak bilinen tuvaletlerin steril olması önemlidir. Ayrıca tuvalete girdikten hemen sonra ellerinizi yıkarsanız, genital bölgeye bulaşacak mikropları da engelleyebilirsiniz. Çıkarken de aynı durumun tekrarlanması gerektiğini unutmayın.

Sık Banyo Yapmak

Sık Sık Duş Almak

Aslında ilk bakışta sık sık duş almanın mantıklı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uzmanlar her gün duş almanın cildi çatlattığını ve kurutabileceğini belirtmektedir. Bu durum mikropların kolayca vücuda giriş yapmasına neden olur.

Ortak Havlu Kullanmak

Kişisel Eşyaları Paylaşmak

Mikrop ve virüsler aynı zamanda ortak kullanım eşyalarıyla da bulaşabilmektedir. Tırnak makası, havlu ve buna benzer eşyaların kesinlikle ortak kullanılmaması, aile sağlığı açısından önemlidir.

Hapşırırken ve Öksürürken Ağzı Kapatmak

Hapşırma ve Öksürme Sırasında Ağzı Kapatmamak

Öksürdüğümüz zaman veya hapşırdığımızda bugüne kadar ağzımızı kapatmayı öğrendiğimiz bir gerçek. Fakat virüsler genelde hava yoluyla bulaşacağından bu gibi durumlarda mutlaka tek kullanımlık peçete ile ağzı kapatmak gerekiyor.

Diş Fırçası

Sürekli Aynı Diş Fırçasını Kullanmak

Diş fırçalarının belirli bir ömrü vardır. Ortalama 3 ayda bir diş fırçalarının değiştirilmesi gerekir. Ayrıca banyoda diş fırçasının tuvaletten uzak durması önemlidir.

Ter Silmek

Ter Silmek için El ya da Eşya Kullanmak

Terleme sırasında vücuttan çok sayıda bakteri ve mikrop çıkar. Elle ya da bir eşya ile terinizi sildiğinizde doğal olarak bakterilerin yayılmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden küçük bir havlu ya da peçete kullanmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Toplu Taşıma

Toplu Taşıma Araçlarından İndikten Sonra Elleri Yıkamamak

Milyonlarca kişi her gün toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bu durum virüs ve mikropların aslında ne kadar rahatça gezinebildiğini gösteriyor. O halde otobüs, taksi ya da minibüsten iner inmez en az 20 saniye boyunca eller sabunla yıkanmalıdır. Alternatif olarak sadece toplu taşım araçlarında maske takmanın da sağlıklı olduğu unutulmamalı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Sayfa başına git
Translate »