Yoğurt Çorbası

Yoğurt Çorbası
23 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.844 kez okundu.

Birçok yöre de yayla çorbası olarak adlandırılan yoğurt çorbasının adından çok tadına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Verilen ölçülere dikkat edildiği sürece oldukça lezzetli ve kıvamlı bir çorba olarak hazırlanan bu tarifte, yoğurdun göz kararı olması birçok kişiyi tereddütte bıraksa da, diğer malzemeleri tencere içinde karıştırdıktan sonra zaten ne kadar yoğurt eklemeniz gerektiğiniz doğrudan anlayacaksınız.
Hazırlık aşaması ve pişme süresi çok fazla vaktinizi almayacak olan yoğurt çorbası, çalışan hanımların olduğu kadar ev hanımları için de kurtarıcı bir çorba alternatifidir. Sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz günlerde sıcak ve lezzetli bir çorbaya ihtiyaç duyduğunuzda, yoğurt çorbasını düşünmeden pişirebilir ve yiyenlerden fazlasıyla övgü işitebilirsiniz.

Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır

Kaç kişilik: 8 – 10 | Hazırlama: 15 dk | Pişirme Süresi: 40 dk | Toplam Süre: 55 dk
[recipe type=”prepTime” display=”none”]15 Min[/recipe] [recipe type=”cookTime” display=”none”]40 min[/recipe] [recipe type=”totalTime” display=”none”]55 min[/recipe]

Yoğurt Çorbası Malzemeleri

  • [recipe type=”ingredient”]Bir su bardağı baldo pirinç[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]2 yumurta[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Un 3 yemek kaşığı[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Yoğurt (Göz kararı)[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Tuz[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Baharatlar (nane şart)[/recipe]
  • [recipe type=”ingredient”]Yağ[/recipe]

Yoğurt Çorbası Tarifi

[recipe type=”instructions”]Öncelikle suyumuza pirinçlerimizi iyice yıkayıp, içerisindeki fazla nişastayı akıttıktan sonra alalım. Bu işlem için bol suda pirinçlerin 5 – 6 sefer aktarılması gerekebilir. Daha sonra da söylediğimiz gibi suya aldığımız pirinçler yumuşamaya başlayana kadar kaynatılacak. Yumuşayana kadar desem de terbiyemiz içerisinde yumurta ve un çiğden olduğu için onların da pişmesi için bir süre gereklidir, bu sebeple pirinçlerin çok yumuşamamasına özen gösterelim.
Kaynama işleminin devam ederken, pirinçler erimeden terbiye ile buluşturulması gerekmektedir. Bu sebeple pirinçlerimiz çok az yumuşadığında direkt olarak un, yoğurt ve yumurta karışımımız eklenecek. Yumurtanın iyice karışması ve çorba içerisinde topaklanma yapmaması için önceden iyice karıştırılması ve daha sonra diğer malzemelerin eklenmesi gerekmektedir.
Malzemeler eklendiğinde artık yumuşayan pirinçlerin üzerine toz biber ve bol nane tereyağında kavrularak gezdirilebilir ve servis edilebilir, afiyet olsun.
Not * Arkadaşlar, bu çorba için eğer malzemelere elinizde haşlanmış nohut varsa eklemenizden korkmayın, yumuşamış, kıvamında nohutlar ile tarifimiz çok daha fazla mükemmel oluyor.[/recipe]

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git